גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
BarIlan

הקונגרס הישראלי

הקונגרס הישראלי הוא מיזם חברתי שמטרתו לשנות את השיח הציבורי בישראל ולהפחית את המתחים בחברה הישראלית, וזאת באמצעות עיגון שיטות של גישור ובניית הסכמות כדרך לפתרון קונפליקטים חברתיים. הקונגרס, המופעל על-ידי המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן, נוסד על-ידי אנשי עסקים ואקדמיה ישראלים לפני כשנתיים, ומשקף בדרכו ובפעילותו חיבור ייחודי בין שני עולמות אלו. הקונגרס הישראלי מציע גישות אקדמיות חדשניות ומתודולוגיות עסקיות פרקטיות של יישוב סכסוכים כאמצעים למיתון המתחים החברתיים בישראל. הקונגרס שואף ליצור קשר ישיר עם הציבור באמצעות פורומים ופעילויות מגוונים אשר יובילו לשיטת פתרון בעיות אינקלוסיבית לשאלות הבוערות ביותר בחברה הישראלית כיום.

לשם השגת מטרותיו, הקונגרס מפעיל "מועצות הסכמה". כל מועצה עוסקת בסוגיה חברתית ספציפית, ומורכבת ממנהיגי קהילות וציבורים שונים ומגוונים בחברה הישראלית: החל בנשות ואנשי עסקים, דרך אקטיביסטיות ואקטיביסטים מרכזיים בחברה האזרחית, וכלה במשפיענים מקהילות וזרמים דתיים שונים. המועצות עוברות תהליך של בניית הסכמות ציבוריות, בהובלה משותפת של מגשרות מקצועיות ושל המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי, המפתח את הידע והמתודולוגיה האקדמיות. תהליך זהיר זה הוא הבסיס להגעה להסכמות קונסטרוקטיביות בקרב חברות וחברי המועצה. במקביל, חברות וחברי המועצה מיישמים את המתודולוגיה לה הם נחשפים ואת ההסכמות אליהן הגיעו בשדות ההשפעה המקומיים שלהם.

מועצת ההסכמות הראשונה החלה את פעילותה בפברואר 2019 תחת הנושא "יהדות במרחב הציבורי". במסגרת נושא זה, חברותיה וחבריה בחרו למקד את הליך בניית ההסכמות במה שהם כינו "ליבה ישראלית": האפשרות להגיע ללימודי ליבה בבתי ספר ישראלים אשר יתמודדו בעת ובעונה אחת עם צרכיה של החברה החרדית לעצמאות תרבותית וחששות חילונים להדתה של מערכת החינוך הממלכתית בישראל.

מועצות ההסכמה השנייה והשלישית יחלו את פעילותן בסוף שנת 2019. המועצה השנייה תמשיך את הסוגיה של המועצה הראשונה במודל ייחודי מולטי-מוניציפלי. במסגרת זו, הקונגרס יפעיל "מיני-מועצות" בחמש רשויות מוניציפליות המתמודדות עם קונפליקטים בנושא יהדות במרחב הציבורי במרחב העירוני: ירושלים, אשדוד, יבנה, רחובות ומודיעין-מודיעין עילית. חברות וחברי מועצות אלו יעברו תהליך בניית הסכמות פנים-עירוני, ובמקביל יעמדו בקשר עם המועצות המקבילות להן ועם מועצת ההסכמות הראשונה. המועצה השלישית תתמקד ביחסי יהודים וערבים בישראל, ותכלול מנהיגות ומנהיגים הפעילים בתחום זה בישראל. בהמשך הדרך גם פעילותה של מועצה זו תתורגם למועצות אזוריות שיעסקו בנושאים העולים מן השטח.

לשם הערכת האפקטיביות של מיזם הקונגרס, המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי עורך מחקרים מלווים, הבוחנים את תפקידם של תהליכי בניית הסכמות – ובפרט מועצות הסכמה – לשינוי היחסים בין קבוצות ופרטים המצויים בסכסוך חברתי. בנוסף, המרכז והקונגרס יוצרים את "מדד ההסכמות", המודד את רמות ההסכמה ואי ההסכמה בחברה הישראלי בנושאים מגוונים.

נוסף על הפעילויות המתמשכות של הקונגרס בבניית הסכמות, הקונגרס מקיים אירוע ציבורי שנתי, שבו הפעילויות והמתודולוגיה של הקונגרס מהשנה החולפת מוצגות בפני הציבור הישראלי, ההנהגה הפוליטית והתקשורת. הקונגרס השנתי השני מתקיים ב-26-27 לנובמבר, 2019, במרכז מורשת מנחם בגין בירושלים ומרכז יצחק רבין בתל-אביב. מוסדות אלו אינם רק המארחים של האירוע השנתי, אלא גם שותפים אסטרטגיים, המשקפים את אופי השיח שמבקש הקונגרס להנחיל בחברה הישראלית. בין הדוברים בכנס השנתי יהיה יצחק הרצוג, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית לארץ-ישראל.

 לאתר הקונגרס הישראלי